DTU food logo
DTU logo
Nr.986Smørbart blandingsprodukt, 80% fedt
Engelsk navnBlended spread, 80% fat
SynonymerBlandingssmør. Kærgården. Bakkedal. Gul kornblomst.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ3007 kJ 1003
Energi, kcal719 1003
total-N0,070 g 2092
Protein, total0,4 g 2092
Protein, deklaration0,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,6 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,6 g 1003
kulhydrat, deklaration0,6 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1003
Kostfiber0,0 g 1003
Fedt, total80,8 g 1250, 2092
Alkohol0,0 g 1003
Aske1,1 g 1003, 2092
Tørstof82,9 g 1250, 2092
Vand17,1 g 1250, 2092

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,950

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin579 RE 1003
Retinol557 µg 1250, 2092
ß-caroten267 µg 1003
D-vitamin0,532 µg 1003
D3 cholecalciferol0,532 µg 1003
E-vitamin7,20 α-TE 1003
alfa-tokoferol7,20 mg 2092
gamma-tokoferol7,60 mg 1003
alfa-tokotrienol0 mg 1003
K1-vitamin0 µg 1003
B1-vitamin0,005 mg 1003
B2-vitamin, riboflavin0,026 mg 1003
Niacin0,174 NE 1003
niacin0,074 mg 1003
B6-vitamin0 mg 1003
Pantothensyre0,081 mg 1003
Biotin0 µg 1003
Folat2,07 µg 1003
Frit folat0 µg 1003
B12-vitamin0,092 µg 1003
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1003

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl592 mg 1250, 2092
Natrium, Na358 mg 1250, 2092
Kalium, K37,0 mg 1250, 2092
Calcium, Ca13,0 mg 2092
Magnesium, Mg1,30 mg 2092
Phosphor, P15,0 mg 2092
Jern, Fe0,019 mg 2092
Kobber, Cu0,025 mg 2092
Zink, Zn0,022 mg 2092
Jod, I1,90 µg 2092
Mangan, Mn0 mg 2092
Chrom, Cr0,610 µg 2092
Selen, Se1,90 µg 2092
Molybdæn, Mo0 µg 1003
Nikkel, Ni1,13 µg 2092
Kviksølv, Hg0,148 µg 1003
Arsen, As0,010 µg 1003
Cadmium, Cd0,377 µg 1003
Bly, Pb2,96 µg 1003

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Benzoesyre0,022 mg 1003

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 2092
Galaktose0 g 2092
Glucose0 g 2092
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0,500 g 2092
Maltose0 g 1003
Saccharose0 g 2092
Disaccharider, total0,500 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt0,500 g 1003
Stivelse0 g 1003

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:02,413,142092
C6:01,732,262092
C8:00,9261,212092
C10:01,982,582092
C12:02,222,892092
C14:06,468,422092
C15:00,6890,892092
C16:018,524,12092
C18:07,339,542092

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,5280,682092
C16:1,n-70,7971,042092
C18:1,n-921,327,82092
C18:1,n-71,081,402092
C18:1,trans n-92,112,752092

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-64,746,172092
C18:2,conj-A, udifferentieret0,2260,292092
C18:3,n-31,852,412092
C18:2,trans, udifferentieret0,4740,612092
Andre fedtsyrer1,371,782092

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede42,355,11003
Sum monoumættede23,730,91003
Sum polyumættede6,828,881003
Sum transfedtsyrer2,593,371003
Fedtsyrer, total76,81001003
Sum n-3 fedtsyrer1,852,411003
Sum n-6 fedtsyrer4,746,171003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin263701003
Leucin436101003
Lysin395601003
Methionin111501003
Cystin4511003
Phenylalanin223201003
Tyrosin192701003
Threonin192701003
Tryptofan6891003
Valin304301003
Arginin152201003
Histidin131801003
Alanin142001003
Asparaginsyre365201003
Glutaminsyre9113001003
Glycin91301003
Prolin436101003
Serin253601003

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol163 mg 1003