DTU food logo
DTU logo
Nr.600Salat, Romaine, romersk, rå
Engelsk navnLettuce, Cos or romaine, raw
Taxonomisk navnLactuca sativa L. var. longifolia

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ68 kJ 1003
Energi, kcal16 1003
total-N0,197 g 1938
Protein, total1,2 g 1938
Protein, deklaration1,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,3 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig1,2 g 1003
kulhydrat, deklaration1,2 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre2,1 g 1938
Fedt, total0,3 g 1938
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,6 g 1938
Tørstof5,4 g 1938
Vand94,6 g 1938

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind6
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,700

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin130 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten1560 µg 1342
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
B1-vitamin0,072 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,067 mg 1938
Niacin0,463 NE 1003
niacin0,313 mg 1938
B6-vitamin0,074 mg 1938
Pantothensyre0,142 mg 1938
Folat136 µg 1938
B12-vitamin0 µg 1938
C-vitamin24,0 mg 1003
L-ascorbinsyre24,0 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na8,00 mg 1938
Kalium, K247 mg 1938
Calcium, Ca33,0 mg 1938
Magnesium, Mg14,0 mg 1938
Phosphor, P30,0 mg 1938
Jern, Fe0,970 mg 1938
Kobber, Cu0,048 mg 1938
Zink, Zn0,230 mg 1938
Mangan, Mn0,155 mg 1938

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Oxalsyre0,330 mg 1346
Organiske syrer, tot.0,330 g 1003

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Crude fibre0,700 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C6:00,00001938
C8:00,00001938
C10:00,00001938
C12:00,00001938
C14:00,00001938
C16:00,02316,41342
C18:00,0032,141342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0021,431342
C18:1,n-90,0064,291342
C20:1,n-110,00001938
C22:1,n-90,00001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,03122,11342
C18:3,n-30,07553,61342
C18:4,n-30,00001938
C20:4,n-60,00001938
C20:5,n-30,00001938
C22:5,n-30,00001938
C22:6,n-30,00001938

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,02618,61003
Sum monoumættede0,0085,711003
Sum polyumættede0,10675,71003
Fedtsyrer, total0,1401001003
Sum n-3 fedtsyrer0,07553,61003
Sum n-6 fedtsyrer0,03122,11003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin814101342
Leucin753801342
Lysin814101342
Methionin1578,01342
Cystin1574,01342
Phenylalanin532701342
Tyrosin321601342
Threonin572901342
Tryptofan947,01342
Valin673401342
Arginin673401342
Histidin221101342
Alanin532701342
Asparaginsyre1366901342
Glutaminsyre1758901342
Glycin552801342
Prolin452301342
Serin371901342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1938