DTU food logo
DTU logo
Nr.55Grønne ærter, rå
Engelsk navnPeas, green, raw
Taxonomisk navnPisum sativum L.
SynonymerGrønærter.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ294 kJ 1003
Energi, kcal70 1003
total-N0,951 g 1073, 1825
Protein, total5,9 g 1073, 1825
Protein, deklaration5,9 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.12,9 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig7,0 g 1003
kulhydrat, deklaration7,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre5,9 g 1825
Fedt, total0,7 g 1073, 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,8 g 1073, 1825
Tørstof20,4 g 1073, 1808, 1825
Vand79,6 g 1073, 1808, 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind60
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin18,2 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten218 µg 1808
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin0,020 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,020 mg 1034
K1-vitamin70,0 µg 1006
B1-vitamin0,310 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,130 mg 1022
Niacin2,98 NE 1003
niacin2,20 mg 1018
B6-vitamin0,160 mg 1025
Pantothensyre0,750 mg 1352
Biotin3,00 µg 1071
Folat25,0 µg 1803
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin43,0 mg 1003
L-ascorbinsyre43,0 mg 1073

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na2,00 mg 1058
Kalium, K300 mg 1058
Calcium, Ca30,0 mg 1030
Magnesium, Mg28,0 mg 1058
Phosphor, P130 mg 1348
Jern, Fe1,80 mg 1043
Kobber, Cu0,110 mg 1082
Zink, Zn0,750 mg 1082
Jod, I0,150 µg 1055
Mangan, Mn0,380 mg 1348
Chrom, Cr1,40 µg T 1310
Selen, Se1,02 µg 1843, 1914
Molybdæn, Mo20,0 µg T 1310
Nikkel, Ni25,6 µg 1843, 1914
Kviksølv, Hg0,200 µg T 1310
Arsen, As0,100 µg T 1310
Cadmium, Cd0,219 µg 1843, 1914
Bly, Pb0,336 µg 1843, 1914

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Benzoesyre3,00 mg 1101

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0,160 g 1314
Glucose0,180 g 1314
Monosaccharider, total0,340 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1314
Saccharose4,36 g 1314
Disaccharider, total4,36 g 1003
Sukkerarter, ialt4,70 g 1003
Stivelse1,80 g 1314
(a)Hexoses1,40 g 1314
(b)Pentoses0,670 g 1314
(c)UronicAcids0,220 g 1314
Cellulose1,97 g 1314
Lignin0 g 1314

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,12021,41039
C18:00,0081,451039

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:1,n-90,0488,531039

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,32057,21039
C18:3,n-30,06411,41039
C20:4,n-60,00001039

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,12822,91003
Sum monoumættede0,0488,571003
Sum polyumættede0,38468,61003
Fedtsyrer, total0,5601001003
Sum n-3 fedtsyrer0,06411,41003
Sum n-6 fedtsyrer0,32057,11003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin2282401059
Leucin3523701059
Lysin3713901059
Methionin5053,01059
Cystin1920,01059
Phenylalanin2092201059
Tyrosin1331401059
Threonin2192301059
Tryptofan4749,01059
Valin2853001059
Arginin7047401059
Histidin1051101059
Alanin2762901059
Asparaginsyre5145401059
Glutaminsyre7137501059
Glycin2002101059
Prolin1902001059
Serin2382501059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,010 mg 1488
Serotonin0,003 mg 1487