DTU food logo
DTU logo
Nr.839Kartoffel, chips (franske kartofler)
Engelsk navnPotato crisps

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ2221 kJ 1003
Energi, kcal531 1003
total-N0,864 g 1165
Protein, total5,4 g 1165
Protein, deklaration5,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.57,7 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig54,3 g 1003
kulhydrat, deklaration54,3 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre3,4 g 1165
Fedt, total31,9 g 1165
Alkohol0,0 g 1655
Aske3,7 g 1165
Tørstof98,7 g 1165
Vand1,3 g 1165

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,9331003

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin6,10 α-TE 1003
alfa-tokoferol6,10 mg 1344
B1-vitamin0,390 mg 1165
B2-vitamin, riboflavin0,083 mg 1165
Niacin6,60 NE 1003
niacin5,30 mg 1165
B6-vitamin0,480 mg 1165
Pantothensyre0,820 mg 1165
Biotin1,50 µg 1165
Folat82,0 µg 1165
Frit folat4,00 µg 1344
B12-vitamin0 µg 1344
C-vitamin38,4 mg 1003
L-ascorbinsyre38,4 mg 1836

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl1023 mg 1165
Natrium, Na606 mg 1165
Kalium, K1050 mg 1165
Calcium, Ca24,0 mg 1165
Magnesium, Mg60,0 mg 1165
Phosphor, P148 mg 1165
Jern, Fe1,38 mg 1165
Kobber, Cu0,260 mg 1165
Zink, Zn1,01 mg 1165
Jod, I0 µg 1165
Mangan, Mn0,410 mg 1165
Chrom, Cr6,00 µg 1165
Selen, Se2,30 µg 1165
Nikkel, Ni12,2 µg 1165

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0,700 g 1344
Stivelse44,2 g 1344

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C8:00,00001165
C10:00,00001165
C12:00,00001165
C14:00,3201,081165
C16:012,00040,41165
C18:01,3004,371165
C20:00,00001165
C22:00,00001165
C24:00,00001165

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,00001165
C18:1,n-913,10044,11165
C18:1,n-70,00001165
C18:1,trans n-90,00001165
C20:1,n-110,00001165

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-63,00010,11165
C18:3,n-30,00001165
Andre fedtsyrer0,00001165

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede13,62045,81003
Sum monoumættede13,10044,11003
Sum polyumættede3,00010,11003
Fedtsyrer, total29,7201001003
Sum n-3 fedtsyrer0,00001003
Sum n-6 fedtsyrer3,00010,11003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin2252601344
Leucin3283801344
Lysin2943401344
Methionin861001344
Cystin6980,01344
Phenylalanin2332701344
Tyrosin1641901344
Threonin2072401344
Tryptofan7890,01344
Valin2763201344
Arginin2683101344
Histidin1041201344
Alanin1992301344
Asparaginsyre99411501344
Glutaminsyre6980,01344
Glycin1812101344
Prolin2072401344
Serin2252601344

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655