DTU food logo
DTU logo
Nr.70Appelsin, rå
Engelsk navnOrange, raw
Taxonomisk navnCitrus sinensis (L.) Pers.
SynonymerAppelsiner.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ216 kJ 1003
Energi, kcal52 1003
total-N0,151 g 1825, 1842, 1859
Protein, total0,9 g 1825, 1842, 1859
Protein, deklaration0,9 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.11,5 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig9,5 g 1003
kulhydrat, deklaration9,5 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre2,0 g 1305, 1842, 1859
Fedt, total0,6 g 1068, 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,4 g 1825, 1842, 1859
Tørstof13,5 g 1305, 1842, 1859
Vand86,5 g 1305, 1842, 1859

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind301015, 1878
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin4,00 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten48,0 µg 1808
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0,550 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,550 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1928
B1-vitamin0,086 mg 1305, 1842, 1859
B2-vitamin, riboflavin0,032 mg 1305, 1859
Niacin0,400 NE 1003
niacin0,300 mg 1018
B6-vitamin0,082 mg 1305, 1842, 1859
Pantothensyre0,180 mg 1344
Biotin0,890 µg 1071
Folat46,2 µg 1305, 1842, 1859
Frit folat13,0 µg 1374
B12-vitamin0 µg 1344
C-vitamin60,8 mg 1003
L-ascorbinsyre52,5 mg 1305, 1842, 1859
L-dehydroascorbinsyre8,30 mg 1837

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na2,00 mg 1058
Kalium, K153 mg 1305, 1859
Calcium, Ca35,4 mg 1015, 1030
Magnesium, Mg10,4 mg 1305, 1859
Phosphor, P22,1 mg 1015
Jern, Fe0,138 mg 1305, 1859
Kobber, Cu0,070 mg 1344
Zink, Zn0,068 mg 1305, 1859
Jod, I0,300 µg 1055
Mangan, Mn0,042 mg 1348
Chrom, Cr0,200 µg 1506
Selen, Se0,050 µg 1506, 1817
Molybdæn, Mo0 µg 1348
Nikkel, Ni3,18 µg 1539, 1817
Kviksølv, Hg0,030 µg 1506
Arsen, As0,040 µg 1506
Cadmium, Cd0,020 µg 1539
Bly, Pb0,445 µg 1539, 1817

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Benzoesyre2,00 mg 1101

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose2,20 g 1370
Glucose2,50 g 1370
Monosaccharider, total4,70 g 1003
Saccharose3,50 g 1370
Disaccharider, total3,50 g 1003
Sukkerarter, ialt8,20 g 1003
Stivelse0 g 1344
(b)Pentoses0,400 g 1337

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,10121,01039
C18:00,0173,541039

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0173,541039
C18:1,n-90,11022,91039

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,16835,01039
C18:3,n-30,06714,01039

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,11824,61003
Sum monoumættede0,12726,51003
Sum polyumættede0,23549,01003
Fedtsyrer, total0,4801001003
Sum n-3 fedtsyrer0,06714,01003
Sum n-6 fedtsyrer0,16835,01003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin181201059
Leucin302001059
Lysin382501059
Methionin534,01059
Cystin321,01059
Phenylalanin211401059
Tyrosin1383,01059
Threonin181201059
Tryptofan641,01059
Valin302001059
Arginin805301059
Histidin1383,01059
Alanin261701059
Asparaginsyre1097201059
Glutaminsyre593901059
Glycin211401059
Prolin1308601059
Serin392601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Tyramin0,300 mg 1486
Serotonin0,003 mg 1487