DTU food logo
DTU logo
Nr.8Persille, rå
Engelsk navnParsley, raw
Taxonomisk navnPetroselium crispum (Miller) Nyman ex A.W. Hill

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ201 kJ 1003
Energi, kcal48 1003
total-N0,594 g 1073, 1825
Protein, total3,7 g 1073, 1825
Protein, deklaration3,7 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.7,8 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig3,7 g 1003
kulhydrat, deklaration3,7 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre4,1 g 1825
Fedt, total1,2 g 1073, 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske2,1 g 1073, 1825
Tørstof14,8 g 1073, 1808, 1825
Vand85,2 g 1073, 1808, 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind341015
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin474 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten5690 µg 1808
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin2,70 α-TE 1003
alfa-tokoferol2,70 mg 1034
K1-vitamin790 µg 1006
B1-vitamin0,120 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,300 mg 1022
Niacin2,63 NE 1003
niacin1,70 mg 1018
B6-vitamin0,200 mg 1025
Pantothensyre0,300 mg 1352
Biotin0,400 µg 1344
Folat116 µg 1375
Frit folat41,0 µg 1375
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin308 mg 1003
L-ascorbinsyre308 mg 1073

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na64,0 mg 1058
Kalium, K641 mg 1058
Calcium, Ca185 mg 1015, 1030
Magnesium, Mg29,0 mg 1058
Phosphor, P72,0 mg 1015
Jern, Fe3,60 mg 1043
Kobber, Cu0,090 mg 1103
Zink, Zn0,460 mg 1103
Jod, I13,5 µg 1055
Mangan, Mn2,70 mg 1348
Chrom, Cr7,00 µg 1348
Selen, Se0,100 µg 1348
Molybdæn, Mo10,0 µg 1348
Nikkel, Ni50,0 µg 1348
Kviksølv, Hg1,50 µg 1348
Arsen, As3,00 µg 1348
Cadmium, Cd3,00 µg 1348
Bly, Pb19,0 µg 1348

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0,300 g 1314
Glucose0,500 g 1314
Monosaccharider, total0,800 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1314
Saccharose0 g 1314
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt0,800 g 1003
Stivelse0,430 g 1314
(a)Hexoses0,890 g 1314
(b)Pentoses0,890 g 1314
(c)UronicAcids0,280 g 1314
Cellulose1,63 g 1314
Lignin0,590 g 1314

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,15516,91039
C18:00,0070,741039

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0272,981039

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,27429,81039
C18:3,n-30,45749,61039

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,16217,61003
Sum monoumættede0,0272,941003
Sum polyumættede0,73179,51003
Fedtsyrer, total0,9201001003
Sum n-3 fedtsyrer0,45749,71003
Sum n-6 fedtsyrer0,27429,81003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin1492501059
Leucin2554301059
Lysin2263801059
Methionin5288,01059
Cystin1830,01059
Phenylalanin1783001059
Tyrosin1011701059
Threonin1542601059
Tryptofan5695,01059
Valin2143601059
Arginin1542601059
Histidin771301059
Alanin2444101059
Asparaginsyre3686201059
Glutaminsyre3095201059
Glycin1783001059
Prolin2674501059
Serin1722901059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655